CZYLI NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
TAJLANDIA FAQ
Wiza i paszport
Twój paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Tajlandii. Po wylądowaniu dostajecie pieczątkę umożliwiającą pobyt w Tajlandii do 30 dni.
Od lipca 2022 nie ma już formularza wizowego.
Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Tajlandii, możesz albo wyrobić wizę w Ambasadzie albo wyjechać z kraju po upływie terminu bezwizowego. Oczywiście pomagamy we wszystkich formalnościach.
pieniądze i płatności
W Tajlandii obwiązującą walutą jest Baht. Jego kurs to ok 0,12 zł. Płatności w dużej ilości miejsc możliwe są tylko gotówką.
Płatności kartą są często objęte dodatkową prowizją. Bankomaty są na każdym rogu w dużych miastach i turystycznych miejscowościach, nawet najmniejszych miasteczkach. Szukajcie je w pobliżu sklepów 7/11.
Kantory są również bardzo powszechne, a kurs jest jasno określony na banerach. Im większy nominał wymienianego banknotu tym wyższa cena. Do wymiany pieniędzy konieczne jest okazanie paszportu. Dolary wydane przed 2006 rokiem nie są akceptowane, nie mogą być także zniszczone.
REVOLUT
Bardzo dobrze sprawdza się również karta Revolut i wypłata z bankomatu. Jednorazowa opłata za pobranie pieniędzy to 220 THB.
Kliknij tutaj aby pobrać aplikację i się zarejestrować.
Internet i karta sim
Internet w Tajlandii jest szeroko rozpowszechniony, prawie każdy hotel ma w standardzie darmowe Wifi. Natomiast polecamy zakup karty SIM, bo to daje ogromną niezalezność.
Jeśli Twój telefon obsługuje karty eSIM możemy zaoferować Ci taką kartę z pakietem danych do wykorzystania podczas podróży po Tajlandii. Jeśli nie wiesz, czy Twój telefon ma taką możliwość prześlij nam jego model, a sprawdzimy to za Ciebie. Dzięki temu, po wylądowaniu od razu możesz korzystać internetu i unikniesz stania w kolejce na lotnisku, aby kupić kartę.
Kartę SIM możecie kupić również na lotnisku. Istnieje kilka operatorów oferujących turystyczne karty SIM w różnych cenach, w zależności od ilości dni i limitów. Różnią się one tak nieznacznie, że najlepiej wybrać tego operatora, u którego będzie najmniejsza kolejka na lotnisku. Do rejestracji karty potrzebny jest paszport. Oddajecie swój telefon wraz z paszportem do okienka, i po chwili otrzymujecie z powrotem telefon skonfigurowany z nową kartą SIM a „domową” kartę obsługa mocuje taśma do telefonu aby się Wam nie zgubiła.
samoloty i odprawa
Nie ma obowiązku wykonania wcześniejszej odprawy, zarówno na główny lot do Tajlandii jak i na transfery wewnętrzne, nawet w tanich liniach operujących w tym kraju. Jest oczywiście taka możliwość, ale jeśli podróżujecie z bagażem rejestrowanym i tak musicie udać się do okienka aby nadać bagaż. Za brak odprawy online nie ma dodatkowych kosztów.
Ubezpieczenie
Możecie wykupić dwa rodzaje ubezpieczenia:
UBEZPIECZENIE PODRÓŻNE
Bardzo zalecane. Jego koszt jest niewielki w porównaniu z kosztami leczenia w Tajlandii. Szpitale i służba zdrowia prywatna jest na bardzo wysokim poziomie, ale też jest bardzo droga.
Koszt ubezpieczenia to ok 200 zł za osobę przy wyjazdach na 3 tygodnie, istnieją również opcje rodzinne których cena jest naprawdę korzystna. Warto wybierać sprawdzonych ubezpieczycieli, którzy oferują ubezpieczenie bezgotówkowe i w przypadku kiedy będziecie musieli z niego skorzystać szpital rozliczy się bezpośrednio z ubezpieczycielem (nie będziecie musieli płacić, a później domagać się zwrotu).
ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
Jak wspomniałam wyżej większość lotów zakupuje się w opcji bezzwrotnej, co oznacza, że w przypadku nieprzewidzianych sytuacji kiedy nie będziecie mogli polecieć rezerwacja przepada, i nie odzyskacie swoich pieniędzy.
Dzięki ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji możecie otrzymać pełny zwrot poniesionych kosztów, a jego cena to 2,9% kosztu biletu w podstawowym lub 6,5% w rozszerzonym wariancie.
Takie ubezpieczenie chroni Was jeśli nie będziecie mogli pojechać w powodu choroby, wypadku, choroby osób bliskich i innych nieprzewidzianych sytuacji zawartych w OWU.
Warto jednak zaznaczyć, że takie ubezpieczenie nie pokrywa kosztów w przypadku rezygnacji bez podania przyczyny.
Możesz ubezpieczyć każdy element swojej podróży, nie tylko loty. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci się ubezpieczyć.
jak się spakować
Tajlandia słynie z tanich zakupów. Kupicie tutaj WSZYSTKO. Nawet kurtki zimowe najlepszych znanych marek.
Dodatkowo w wielu miejscach znajdują się pralnie i pralki na monety, w związku z czym nie musicie brać wielu ubrań. podręcznego.
Tutaj przeczytasz szczegółowo o tym, co warto wziąć ze sobą oraz czego koniecznie nie zapomnieć.
Pamiętaj aby rzeczy z baterią ( powerbanki, aparaty, drony) zapakować do bagażu podręcznego. Nic co ma baterię nie może znajdować się w bagażu rejestrowanym.
pralnie
W Tajlandii bardzo popularne i tanie są pralnie. W każdym miejscu jest kilka punktów do których możesz oddać brudne ubrania i na następny dzień odebrać czyste i (opcjonalnie) wyprasowane. Koszt takiej pralni to ok 50 – 80 THB za 1 kg. Cena może być zarówno wyższa lub niższa, zależy to od tego w jak bardzo turystycznej miejscowości się znajdujecie.
W wielu hotelach znajdują się również pralki na monety. Proszki i płyny we własnym zakresie. Takie pranie kosztuje ok 30 THB.
papierosy
W Tajlandii można palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych, zasada ta dotyczy także ulicy. Prawo to nie jest do końca respektowane, ale może zdarzyć się że na ulicy ktoś nam zwróci uwagę – policja nie wystawi od razu mandatu jednakże poprosi o zgaszenie i nie palenie. Na wielu plażach również jest zabronione palenie pod groźbą kary pieniężnej. Cena papierosów jest podobna jak u nas, nie ma cienkich papierosów.
Palenie e-papierosów jest zakazane w całej Tajlandii. Dotyczy to również wwożenia urządzeń. Nie jest uregulowana sprawa podgrzewaczy tytoniu, tj, IQOS. O ile heetsy możecie ze sobą zabrać, o tyle samo urządzenie może zostać wyrzucone na lotnisku, w zależności kto i czy będzie sprawdzał Wam bagaż. Nie kupicie nigdzie w Tajlandii wkładów, więc jeśli się zdecydujecie zabrać ze sobą urządzenie ( np. nowe w opakowaniu) to możecie też zabrać ze sobą 10 sztuk heetsów na osobę.
alkohol
Sprzedaż alkoholu w Tajlandii jest oficjalnie zabroniona od godziny 14:0 do 17:00, a następnie od 24:00 do 11 rano. Oficjalnie, ponieważ w większości przypadków nie ma problemu z jego zakupem w sklepie bądź restauracji. Zależy jak traficie.
Alkohol każdego typu jest dostępny niemal wszędzie (droższy niż u nas), także w
mniejszych miejscowościach. Znajdziecie szeroki wybór piw, wódki, rumów, whisky, zarówno europejskie jak i tutejsze, tajskie.
Wwieźć można tak jak wszędzie: 1l na osobę w bagażu rejestrowanym.
wynajęcie skutera
W prawie każdym miejscu w Tajlandii znajdziecie wypożyczalnie oferujące wynajem skuterów. Do jazdy jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy kategorii A (na motor!!), które warto wyrobić przed wyjazdem do Tajlandii. Takie prawo jazdy niekoniecznie zwolni Was z mandatu, jeśli zostaniecie zatrzymani na drodze. Jeśli traficie na zaplanowaną „łapankę” policjant znajdzie powód dla którego będziecie musieli zapłacić 500 THB. Z mandatem możecie jechać dalej, jest to jedynie reperowanie budżetu.
Uważajcie na siebie i zakładajcie kask, który dostaniecie z wypożyczalni. Zawsze wybierajcie dobry rozmiar i wymieńcie go gdyby nie pasował. Zróbcie zdjęcia pojazdu w obecności wynajmującego, nie zostawiajcie paszportu w zastaw ale umożliwiajcie zrobienie ksera. Jest to normalna czynność.
Pamiętajcie, że tutaj obowiązuje ruch lewostronny i nie zawsze obowiązują przepisy ruchu drogowego. Bądźcie ostrożni i nie szarżujcie. Ze względu na górzysty teren na wyspach najlepiej jest wynająć skuter z większym silnikiem, np. Honda Click 125i. Koszt wynajmu różni się w zależności od miejsca i jakości pojazdu i waha się w granicach 200 – 300 THB.
Jeśli zdarzy Wam się wypadek ubezpieczenie pokryje koszty ewentualnego leczenia, jeśli spełniliście wszystkie niezbędne wymogi prawne do prowadzenia pojazdu w Tajlandii, czyli: międzynarodowe prawo jazdy na motor (kategoria A) lub tajskie prawo jazdy na motor i jazda na trzeźwo. Jeśli mieliście drobną kolizję i skuter został nieco poturbowany, możecie udać się do serwisu których pełno jest wszędzie i za niewielką opłatą naprawić skuter tak, aby nie zostać zdartym przez wynajmującego.
szczepienia
Przed wyjazdem do Tajlandii nie ma żadnych obowiązkowych szczepień. Jest to sprawa bardzo indywidualna, na którą nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żadne z nas mieszkających lub często podróżujących do Tajlandii się nie szczepi, natomiast najczęściej wykonywane szczepienia to:
- żółtaczka pokarmowa typu A
- dur brzuszny
- wścieklizna
COVID 19:
Nie ma obowiązku posiadania certyfikatu szczepień i wykonywania testów. Można podróżować bez ograniczeń.
jedzenie
Jedzenie w Tajlandii jest ostre! Jeśli nie tolerujecie ostrych potraw, poproście o danie na trochę ostre lub w ogóle. Z dużym prawdopodobieństwem i tak dostaniecie nieco ostrą potrawę.
Tajlandia jest pełna ulicznego jedzenia i garokuchni, najczęściej najgorzej wyglądające miejsca mają najsmaczniejsze jedzenie. O ceny dań się nie targujemy. W większych miejscach pełno jest europejskich i amerykańskich restauracji, w tym McDonald, Burger King, Pizza Hut – dla znudzonych tajskimi potrawami
Zarówno mięsożercy, wegetarianie i weganie znajdą tutaj coś dla siebie. W każdym dużym i mniejszym mieście znajdują się restauracje wegańskie i wegetariańskie. Również te „normalne” mają w menu dużo wegetariańskich opcji.
komary
Zdecydowanie najlepiej jest zakupić spraye na komary na miejscy. Jest ich bardzo duży wybór, od znanych popularnych marek, po lokalne i naturalne specyfiki.
Nie jestem w stanie stwierdzić, który jest najlepszy. Spray należy nosić zawsze ze sobą i psikać się dosyć często. Temperatura powietrza i wilgotność sprawia, że wszystko spływa z ciała bardzo szybko, w związku z czym należy często psikać na skórę dodatkowe warstwy ochronne. Z uwagi na konieczność częstego i obfitego używania sprayu, polecam zakup naturalnych środków ochrony. W aptece można także kupić maść na ugryzienia taką jak na zdjęciu: