DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Dlaczego wybrać podróż na Filipiny?
Podróż na Filipiny może być wyjątkowym doświadczeniem ze względu na niesamowitą różnorodność krajobrazów, od rajskich plaż i koralowych raf, przez imponujące wodospady, po malownicze góry i zielone ryżowe tarasy. Kultura i gościnność Filipińczyków są również niezapomniane.
Dlaczego Filipiny na własną rękę?
Kiedy lecieć na Filipiny?
Klimat Filipin zaliczamy do strefy klimatów równikowych wilgotnych z cechami klimatu monsunowego charakteryzującego się stosunkowo wysoką temperaturą ( średnia roczna ok. 28 stopni Celsjusza), dużą wilgotnością i sporą ilością opadów. Nie ma tutaj podziału na pory roku jaki znamy z Europy. Występuje tu pora deszczowa (od czerwca do listopada) oraz pora sucha (od grudnia do maja).
Pora sucha trwa od grudnia do maja i można ją podzielić na:
Chłodną porę suchą (grudzień – luty). Temperatury w tym okresie sięgają 25o w ciągu dnia i 20o nocą.
Gorącą porę suchą (marzec-maj). Temperatura w tym okresie rośnie do 32o-38o
Jeśli lubisz ciepło i marzą Ci się prawdziwe upały, wybierz się na urlop w takich miesiącach jak marzec, kwiecień, maj.
W związku z dużym zróżnicowaniem geograficznym poszczególnych wysp i regionów, na Filipinach rozróżnia się 4 typy klimatu w zależności od opadów:
TYP I – pora sucha od listopada do kwietnia, deszczowa przez resztę roku.
TYP II – brak pory suchej z mocnymi opadami od listopada do stycznia
TYP III – pory roku nie są wyraźne. Jest bezdeszczowo od listopada do kwietnia, a w pozostałym okresie roku występuje sporo opadów.
TYP IV – opady deszczu występują częściej lub rzadziej przez cały rok
Ile kosztuje podróż na FIlipiny?
Kiedy zacząć planowanie?
Im wcześniej, tym lepiej! Planowanie podróży na Filipiny najlepiej zacząć kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. Może to obejmować rezerwację lotów, zakwaterowania, organizację wizy (jeśli wymagana) oraz badanie miejsc do odwiedzenia i aktywności.
Czy Filipiny to dobre miejsce na podróż z dziećmi?
Filipiny mogą być atrakcyjnym miejscem podróży z dziećmi, ze względu na piękne plaże, przyjazną kulturę i wiele atrakcji, takich jak obserwowanie delfinów, snorkeling, zwiedzanie wulkanów czy wizyta w parkach przyrodniczych. Warto jednak odpowiednio zaplanować podróż z uwzględnieniem potrzeb dzieci.
Jakie dokumenty są niezbędne aby wyjechać na Filipiny?
COVID
Podczas przekraczania granicy Filipin, osoby w pełni zaszczepione, nie muszą przedstawiać negatywnego wynik testu RT-PCR lub testu antygenowego. Możesz wjechać na Filipiny bez wizy (zgodnie z listą krajów podaną przez władze państwa) i bez kwarantanny. Niezaszczepieni, zaszczepieni częściowo i pasażerowie, których statusu szczepień nie można zweryfikować, będą musieli na 24 h przed podróżą wykonać test RT-PCR.
Lista dokumentów wymaganych do podróży na Filipiny:
- Ważny paszport
- Pełny status szczepień COVID (w języku angielskim) dla pasażerów w wieku 12 lat i starszych
- Dzieci poniżej 12 roku życia, które nie są zaszczepione, muszą przestrzegać protokołów kwarantanny rodzica/ów
- Ujemny wynik testu RT-PCR (wykonany 24 h przed podróżą)
- Bilet powrotny lub potwierdzający dalszą podróż, który wskazuje datę wyjazdu z Filipin nie później niż 30 dni od daty przyjazdu
- Ubezpieczenie podróżne nie jest obowiązkowe, ale zalecane
- Rejestracja do e-Arrival Card w ciągu 72 godzin przed podróżą.
WIZA
Obywatele Polski, którzy podróżują na Filipiny w celach biznesowych lub turystycznych, mogą wjechać do kraju bez wiz na pobyt nieprzekraczający trzydziestu (30) dni, pod warunkiem posiadania ważnych biletów na podróż powrotną do portu macierzystego lub następnego port docelowego oraz ich paszporty muszą być ważne przez okres co najmniej sześciu (6) miesięcy.
FORMULARZ LOKALIZACYJNY (e-Arrival Card)
W ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Filipiny istnieje wymóg wypełnienia nowego formularza lokalizacyjnego eArrival Card, który jest dostępny pod adresem: https://etravel.gov.ph/ W przypadku problemów z formularzem należy kontaktować się z Biurem ds. Kwarantanny pod adresem helpdeskboq@gmail.com.
Jakie miejsca wybrać na podróż na Filipiny?
Filipiny oferują wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia. Należy do nich m.in. kulturowa stolica Manili, rajska wyspa Palawan z przepięknym archipelagiem Bacuit, Cebu z urokliwym miastem Cebu City i znanym rezerwatem przyrody Oslob, Banaue z imponującymi tarasami ryżowymi, a także wulkaniczna wyspa Luzon z wulkanem Taal i intrygującym miastem Vigan. To tylko kilka z wielu atrakcyjnych miejsc, które można odwiedzić na Filipinach.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Filipiny?
- Różnica czasu między Filipinami a Polską wynosi +7 w czasie zimowym oraz +6h w czasie letnim.
- Na Filipinach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże: do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu oraz do południowego obszaru Morza Sulu.
Na południu operują islamistyczne ugrupowania rebelianckie. Dochodzić może do starć z siłami zbrojnymi, a także do porwań cudzoziemców, zarówno na lądzie, jak i na morzu.
Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmożonych kontroli i znaczącej obecności sił porządkowych. Zagrożenie terrorystyczne występuje na całym terytorium Filipin, w tym w stolicy kraju, Manili. Odnotowuje się dużą ilość napadów rabunkowych. Nie należy zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu okradzenia). Zaleca się korzystanie tylko z oznakowanych taksówek.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
- Filipiny, jak większość krajów Azji Południowo-Wschodniej, leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tajfunu są dostępne na stronie.
- Władze filipińskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy, wydane w języku angielskim. Zagraniczne prawo jazdy jest ważne na Filipinach przez 90 dni od daty wjazdu na terytorium kraju.
- Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach.
Masz więcej pytań?
KRÓTKI PRZEWODNIK PO FILIPINACH
Państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo morzem Sulu oraz morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Państwo składa się z około 7100 wysp, z czego tylko 860 jest zamieszkanych przez 114 mln ludzi, co czyni je dwunastym najludniejszym krajem świata. Kraj jest prawdziwą mieszanką kultur, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem. Widoczne są wpływy nie tylko azjatyckie, ale również europejskie i amerykańskie, co czyni Filipiny niezwykle bogatymi i z drugiej strony zaskakującymi. Jest to jedyny kraj azjatycki, gdzie dominującą religią jest chrześcijaństwo. Stolicą kraju jest Manila, która leży na Luzon; największej wyspie archipelagu. Jest to ogromna powierzchnia miejska, na którą składają się Queaon City, Caloocan, Makati, Malata i Santa Cruz tworząc miasto zamieszkałe przez 23 miliony ludzi zwane Mega Manilą.



BALI
Kiedy jechać: od kwietnia do października (chociaż dla wielu to destynacja całoroczna – w innych miesiącach po prostu można częściej spodziewać się deszczu)
Bali jest najpopularniejszą indonezyjską wyspą. Słynie z różnych typów plaż (od zatoczek położonych wśród klifów na południu po czarne, wulkaniczne nadmorskie pasy piasku na północy), dziewiczej natury, pól ryżowych, a także unikalnej kultury i tradycji balijskiego hinduizmu. Odwiedzający Bali mogą skosztować lokalnej kuchni (jest to jedna z nielicznych wysp w Indonezji, gdzie można zjeść wieprzowinę, a także najlepsze dania wegańskie i wegetariańskie), odwiedzić świątynie i posłuchać tradycyjnej muzyki granej na gamelanie. Wyspa jest również znana z fantastycznych miejsc do praktyki jogi i medytacji, surfingu, wspinaczki na wulkany, nurkowania oraz świetnych resortów i masaży. Nie bez powodu stanowi popularny wybór na wypoczynek dla turystów z całego świata.



NUSA PENIDA
Nusa Penida to wyspa położona na południowy zachód od Bali. Jest znana z pięknych plaż, klifów i krystalicznie czystej wody, co czyni ją popularnym miejscem do nurkowania i snorkelingu. Wyspa ta jest również domem dla unikalnej fauny i flory, w tym egzotycznych ptaków, lokalnych gatunków drzew i kaktusów. Na Nusa Penida można także odkryć starożytne świątynie hinduskie
i buddyjskie, które dopełniają jej wyjątkowego charakteru. To doskonałe miejsce dla osób poszukujących pięknej, naturalnej scenerii, ciekawych miejsc do zwiedzania oraz chwili odpoczynku od bardziej rozwiniętej i zatłoczonej Bali.



JAWA
Jawa to najbardziej zaludniona wyspa Indonezji – zamieszkuje ją niemal połowa z 280 milionowej populacji. Większość mieszkańców to muzułmanie, jednak szczególnie na Jawie Centralnej i Wschodniej znajdziecie sporo wpływów z kultur oraz religii hinduistycznych i buddyjskich. Ich największymi przejawami są świątynie położone w kulturowej stolicy Jawy, czyli Yogyakarcie – Borobudur i Prambanan. Synkretyczne elementy hinduistyczno-buddyjskie są zauważalne także w lokalnej sztuce oraz muzyce, które warto zgłębić w mieście Surakarta (Solo). Jawa jest bardzo zróżnicowana, całkiem dobrze zorganizowana i autentyczna, co czyni ją świetnym miejscem do bezpiecznego podróżowania po Indonezji. Na zachodzie można poczuć oddech historii na wulkanie Krakatau, doświadczyć kontrastów Dżakarty, zwiedzić wspaniałe kratery wulkaniczne oraz plantacje herbaty w okolicach Bandungu, a następnie skierować się ku Wschodowi, żeby zobaczyć spektakularny wodospad Tumpak Sewu, kosmiczny krajobraz Bromo i niebieskie płomienie siarki na Ijen.



WYSPY GILI
Wyspy Gili to trzy małe wysepki położone na północnym zachodzie wyspy Lombok, sąsiadki Bali. Są one znane z pięknych plaż i krystalicznie czystej wody, idealnej do nurkowania i snorkelingu. Na wyspach nie ma ruchu samochodowego – można poruszać się po nich jedynie rowerami lub powozami
z osiołkami (nie rekomendujemy jednak korzystania z nich). Spokojna i relaksująca atmosfera Gili czyni z nich idealne miejsce dla osób szukających odpoczynku. Na wyspach jest świetnie rozwinięta infrastruktura z szerokim wyborem różnego rodzaju zakwaterowania, restauracji, barów i sklepików, a także wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Każda Gili jest inna, więc warto wybrać tę, która najbardziej odpowiada Waszym preferencjom. Jeżeli lubicie wieczorem poimprezować na plaży, świetnie zjeść na nocnych marketach i być w bardziej tętniącym życiem środowisku, wybierzcie Gili Trawangan. Dla szukających balansu, zajęć jogi oraz spokoju bez rezygnacji z udogodnień idealna będzie Gili Air. Natomiast Gili Meno stanowi świetne miejsce dla par chcących spędzić kilka romantycznych dni – wyspa jest najmniej rozwinięta i bardzo spokojna, ale znajduje się tam sporo dobrych resortów.



LOMBOK
Lombok to wyspa położona na wschód od Bali, w archipelagu Wysp Sundajskich. Można do niej dotrzeć w ciągu 20 minut samolotem z lotniska w Denpasarze oraz speedboatem lub publiczną łodzią z Padang Bai, które regularnie pływają przez całą dobę. Lombok jest bywa także nazywany wyspą tysiąca meczetów i ze względu na dominujący tam islam ma inny charakter niż sąsiednia Bali. Warto jednak ją odwiedzić, żeby zobaczyć wspaniałe plaże na południu (Kuta Lombok jest świetnym miejscem w przeciwieństwie do Kuty Bali), wybrać się na wycieczkę na Gili Gede czy wejść na niesamowity wulkan Rinjani (trekking trwa kilka dni i należy go zaplanować z wyprzedzeniem – widoki zapierają jednak dech w piersiach). Na wyspie znajdują się również wspaniałe wodospady, które według wielu są nawet piękniejsze niż te na Bali. Zainteresowani kulturą mogą natomiast przemierzać urokliwe wsie w poszukiwaniu elementów kultury Sasaków, największej grupy etnicznej na wyspie.



WYSPY GILI
W Parku Narodowym Komodo można zobaczyć słynne warany, zwane także smokami. Jest to gatunek endemiczny dla dwóch wysp Komodo i Rinca (nie występują poza nimi, chociaż często są mylone
z jaszczurkami monitor lizards, które również potrafią osiągać spore rozmiary). Park Narodowy jest jednym z największych skarbów Indonezji, a słynny punkt widokowy stanowi jeden z najczęściej przedstawianych widoków z kraju. Poza unikalnymi gatunkami zwierząt na powierzchni można tam także doświadczyć światowej klasy nurkowania oraz świetnego snorkelingu. Komodo najlepiej zwiedzać podczas rejsów z miejscowości Labuan Bajo, które stanowi świetną bazę wypadową – znajdziecie tam masę przyjemnych hoteli, restauracji oraz biur podróży oferujących rejsy od dwóch dni do nawet tygodnia (np. z opcją powrotu na Lombok), w różnych standardach.



FLORES
Flores to wyspa, która jest częścią Wysp Sundajskich i oferuje niesamowitą naturę – dżungle, wulkany, wodospady – oraz kulturę, w której mocno przeplatają się wpływy lokalne i portugalskie. Większość jej mieszkańców stanowią chrześcijanie, więc różni się od większość miejsc w Indonezji. Na pewno jest to ciekawa destynacja do odwiedzenia w okresie Wielkiego Tygodnia, gdy odbywa się tam Semana Santa, czyli rytuały łączące lokalne wierzenia etniczne z elementami chrześcijaństwa. W centrum zainteresowania wierzących nie jest Jezus, ale opłakująca go Matka Boska. Obrzędy te można zobaczyć w Larantuce. Poza tym Flores jest także wspaniałą destynacją dla osób szukających wyzwań i dziewiczych terenów. Podróżowanie po tej wyspie wymaga cierpliwości, jednak jest ona nagradzana wspaniałymi widokami na kolorowe jeziora w wulkanie Kelimutu, charakterystyczną architekturę wsi Waerebo, krystaliczne wody archipelagu siedemnastu wysp Riung oraz wulkan Inerie (który warto zdobyć podczas wschodu słońca).



TIMOR ZACHODNI
Indonezyjska część Timoru, gdzie warto zapuścić się, jeżeli interesuje Was kultura (dużo rdzennych grup etnicznych wciąż jeszcze żyje w tradycyjnych domach i kultywuje tradycje przodków) oraz bardziej stepowo-pustynny krajobraz. Widoki na wyspie zapierają dech w piersiach i istnieje wiele opcji trekkingów z nocowaniem we wsiach. Będąc tam warto zapuścić się także na wyspy Alor (przepiękne rafy koralowe) oraz Rote (według wielu najlepszych surfing w Indonezji).



SUMATRA
Gigantyczna wyspa, niesamowicie zróżnicowana pod względem etnicznym i religijnym, którą trzeba zwiedzać w częściach, jednak najciekawsze miejsca znajdziecie na północy oraz zachodzie. Spektakularne lasy deszczowe kryją w sobie słonie i orangutany, które można obserwować podczas kilkudniowych trekkingów w Bukit Lawang oraz Gunung Leuser. Jezioro Toba, jedno z największych w Azji Południowo-Wschodniej, daje możliwość wytchnienia w pięknych okolicznościach przyrody oraz kajakowania. Zrelaksować można się natomiast na wyspach Weh, Banyak oraz archipelagu Mentawai. Wyspa ma wszystko, czego potrzeba do spędzenia idealnego urlopu.



KALIMANTAN (indonezyjska część Borneo)
Większość wyspy Borneo należy do Indonezji i nazywają ją Kalimantanem – jest podzielona na kilka prowincji. Miejsce, które kiedyś było jednym z największych skupisk lasów deszczowych na świecie, niestety obecnie jest mocno eksploatowane przez kopalnie oraz plantacje palm olejowych. W celu zobaczenia dżungli trzeba udać się w głąb wyspy lub do parków narodowych – w Tanjung Puting oraz w Kutai zobaczycie orangutany. Warto przepłynąć się też rzeką Mahakam w głąb wyspy, żeby zobaczyć, jak żyje i kultywuje tradycje lokalna grupa etniczna Dajaków, a także mieć okazję do podglądania małp zwanych potocznie nosaczami w ich naturalnym środowisku. Na Kalimantanie można odpocząć na archipelagu Derawan – ma świetne warunki do nurkowania, przepiękne plaże, a nawet jezioro, w którym można popływać z nieszkodliwymi dla człowieka meduzami.



SULAWESI
Sulawesi to jedenasta co do wielkości wyspa na świecie, a jej kształt przypomina zagięcia w łodydze bambusa. Jest znana z różnorodnych krajobrazów, w tym pasm górskich, płaskowyżów i przybrzeżnych nizin. Stanowi dom dla kilku unikalnych gatunków flory i fauny, a jej mieszkańcy mają bogate dziedzictwo kulturowe, którego wyrazem są tradycyjne tańce, rzemiosło i festiwale. Po Sulawesi podróżuje się powoli, więc warto wybrać jedną część do zwiedzania. Stolicą wyspy jest Makassar obok którego znajduje się Moros, czyli kompleks wzgórz i jaskiń z jednymi z najstarszych na świecie malowideł zrobionych przez człowieka (szacuje się, że mogą mieć nawet 30 000 lat). Na południowym wschodzie można spędzić nieco czasu z żyjącą na wodzie grupą etniczną Bajo w niesamowitym Parku Narodowym Wakatobi. Przemieszczając się dalej na północ warto zahaczyć o wyjątkowe ceremonie pogrzebowe w Tana Toraja. Stamtąd można kontynuować podróż nad wyjątkowo czyste i piękne jezioro Poso, którego okolice są idealne do zwiedzania skuterem (znajduje się tam też jeden z najpiękniejszych wodospadów w Indonezji). Na świetne nurkowanie i snorkeling nie można pominąć Togeanów oraz Bunaken, które mają jedne z najlepszych warunków w kraju. Fani trekkingu w dżungli również nie będą zawiedzeni – tajemnicze megality w Lore Lindu oraz gęsty las w Bogani Nani Wartarbone na pewno zaspokoją potrzeby wszystkich osób głodnych spędzenia czasu w naturalnym środowisku. Osoby zainteresowane kulturą nie powinny pomijać okolic Manado, gdzie mocna jest kultura Minahasa – w tamtej okolicy znajduje się także (nie)sławny targ sprzedający mięsa z różnych zwierząt (w tym nietoperzy…) – Tomohon.



MOLUKI
Wyspy Korzenne – wyjątkowa część Indonezji, która mocno wpłynęła na bieg historii powszechnej. To właśnie one były celem poszukiwań słynnych żeglarzy (w tym Krzysztofa Kolumba) na początku XVI wieku ze względu na gałkę muszkatołową, która wtedy była cenniejsza niż złoto. Moluki stanowiły także źródło innych przypraw, takich jak goździki oraz cynamon, które są uprawiane przez lokalną ludność do dzisiaj. Wyspy dzielą się na dwie prowincje – Moluki Północne oraz Moluki. Na tych pierwszy warto odwiedzić wyspy Tidore oraz Ternate, które kiedyś były na tyle znaczącymi sułtanatami, że konkurowały z europejskimi potęgami kolonialnymi Hiszpanii, Portugalii i Holandii. W obu miejscach znajdziecie pozostałości przeszłości m.in. w postaci licznych fortów. Spragnieni spektakularnej, nienaruszonej niczym natury powinni udać się na wyspę Halmahera, gdzie można udać się na trekking do jednej ze wspanialszych dżungli w Indonezji. Na samej północy znajduje się natomiast wyspa Morotai, która miała strategiczne znaczenie podczas II wojny światowej, a obecnie oferuje wspaniałe plaże i możliwości eksploracji okolicznych wysepek. Cofając się do Moluków niewątpliwie warto odwiedzić wyspę Ambon, której stolica o tej samej nazwie oferuje prawdopodobnie najlepsze ryby i owoce morza w kraju. Na sąsiednim archipelagu Lease można odnaleźć spokój eksplorując kolorowe wsie oraz puste plaże, a na wyspie Seram oglądać kolorowe papugi w naturalnym środowisku i podziwiać spektakularną plażę Ora. Wizyta na Molukach nie byłaby kompletna bez wysp Banda, które są perłą Indonezji – tutaj przeszłość miesza się z teraźniejszością, a niesamowita natura oferuje światowej klasy snorkeling oraz plaże. Warto również zahaczy o wyspy Kei, gdzie znajduje się kilka odizolowanych od świata resortów, w których poczujecie się niczym Robinson Crusoe.



PAPUA
Najbardziej wysunięta na wschód część Indonezji – na wjazd do niektórych jej części wciąż trzeba mieć specjalne pozwolenie ze względu na działalność separatystycznej partyzantki. Ze względu na odległość i uwarunkowania jest drogim miejscem do podróżowania, ale oferuje doświadczenia, których nie znajdziecie na innych wyspach. Na pewno warto odwiedzić najpiękniejszy w Indonezji archipelag Raja Ampat oraz udać się na trekking do Doliny Baliem (w sierpniu odbywa się tam świetny festiwal), żeby zobaczyć skupiska grup etnicznych Dani, Yali i Lani oraz żyjących w domach na drzewach Korowai. Podejmowane tam aktywności wymagają wynajęcia lokalnego przewodnika. Trekkingi zazwyczaj trwają kilka dni, jednak oglądana po drodze dżungla, krajobrazy oraz napotykani ludzie sprawiają, że jest to unikatowe miejsce nie tylko w Indonezji, ale na skalę światową.