kiedy lecieć do meksyku?
Meksyk to kraj o niesamowitej różnorodności klimatycznej i geograficznej, co sprawia, że można go odwiedzać praktycznie przez cały rok. Planowanie podróży do Meksyku zależy od tego, co chcesz zobaczyć i robić w tym kraju. Kiedy zatem polecieć do Meksyku?
Północny Meksyk charakteryzuje się klimatem pustynnym, z gorącymi latami i łagodnymi zimami, podczas gdy środkowy Meksyk (w tym Mexico City), ma klimat umiarkowany, z ciepłymi dniami i chłodnymi nocami przez cały rok. Wybrzeża, zarówno Pacyfiku, jak i Karaibów, cechują się klimatem tropikalnym z gorącymi, wilgotnymi latami i suchymi, ciepłymi zimami. Południowy Meksyk, obejmujący regiony takie jak Chiapas i Oaxaca, to również klimat tropikalny i subtropikalny z wyraźną porą deszczową i suchą.
Warto pamiętać, że pora deszczowa wcale nie musi być przeciwskazaniem do wycieczki w tę część świata. Mam nadzieję, że poniższy tekst pomoże Ci w odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej odwiedzić Meksyk.
Pogoda w Meksyku w pigułce
Jeśli chcesz zwiedzać zabytki Majów, plażować nad Morzem Karaibskim lub Zatoką Meksykańską, najlepszy termin na podróż to listopad – czerwiec, kiedy jest pora sucha i nie ma ryzyka huraganów, a opady deszczu praktycznie nie występują. Jeśli masz ochotę zwiedzać zabytki kolonialne, podróżować po Wyżynie Meksykańskiej lub podziwiać krajobrazy górskie, najlepszy moment zaczyna się w październiku i trwa do maja, kiedy jest pora sucha i ciepła. Jeżeli lubisz nurkować lub snurkować przy rafach koralowych, najlepszy termin na podróż zaczyna się w grudniu i kończy w marcu, kiedy woda jest najbardziej przejrzysta.
W najbardziej budżetową podróż wybierzesz się w miesiącach maj – październik, kiedy panuje pora deszczowa i niski sezon turystyczny w całym kraju.
LISTOPAD – czerwiec
lipiec –PAŹDZIERNIK
- Meksyk północny – klimat suchy, pustynny, z gorącymi latami (temperatury mogą przekraczać 40 stopni) i łagodnymi zimami (termometry wskazują wtedy nie mniej niż 10 stopni).
- Meksyk środkowy – leży w strefie zwrotnikowej, oznacza to, że klimat jest umiarkowany, a średnie roczne temperatury nie przekraczają 20 stopni. Najbardziej deszczowy okres przypada na miesiące letnie, od czerwca do września, z częstymi popołudniowymi burzami.
- Półwysep Jukatan – Półwysep Jukatan, w tym Cancún i Playa del Carmen, charakteryzuje się tropikalnym klimatem z ciepłymi temperaturami przez cały rok. Pora deszczowa trwa od maja do października, przynosząc intensywne opady i wysoki poziom wilgotności, podczas gdy pora sucha, od listopada do kwietnia, jest idealna do plażowania, z temperaturami wokół 25-30°C.
- Meksyk południowy – klimat podrównikowy wilgotny. W porze deszczowej (od maja do października) można spodziewać się obfitych opadów i wysokiej wilgotności. Z reguły w południowej części Meksyku opady są znacznie bardziej intensywne niż w innych regionach. Za to zimy są łagodne i suche, z temperaturami w dzień wynoszącymi około 20-25°C, a nocami spadającymi do 10-15°C.
STYCZEŃ – MARZEC
To najlepsze miesiące na zwiedzanie północnego Meksyku. Temperatury są łagodne, a opady deszczu minimalne. Mowa tu o takich regionach jak Baja California, Sonora, Chihuahua, Coahuila, i Nuevo León.
W pierwszym kwartale roku warto również wybrać się do Meksyku środkowego (Mexico City, Guadalajara i Guanajuato), kiedy dni są przyjemne, noce chłodne, co sprawia że pogoda jest idealna na zwiedzanie miast i zabytków.
W tym czasie również wybrzeże Pacyfiku, z takimi miejscami jak Puerto Vallarta, Acapulco i Oaxaca, charakteryzuje się tropikalnym klimatem z wyraźną porą suchą i deszczową. To doskonały czas na plażowanie.
W tym czasie warto również odwiedzić Półwysep Jukatan, obejmujący Cancún, Playa del Carmen i Tulum. Temperatura powietrza jest idealna, a ulewne deszcze to ostatnie czego możemy spodziewać się w tym czasie.
W południowym Meksyku (Chiapas i Oaxaca) panuje idealny czas na zwiedzanie i piesze wędrówki.
KWIECIEŃ – CZERWIEC
W tym czasie w północnym Meksyku jest bardzo gorąco i temperatura powietrza oscyluje powyżej 30 stopni (zwłaszcza w rejonach pustynnych). Natomiast wciąż warto udać się np. do Mexico City, pamiętając tylko, że w czerwcu mogą się zaczynać już częste popołudniowe burze.
Wybrzeże Pacyfiku oraz Półwysep Jukatan są gorące, temperatura wody najlepsza w całym roku, co czyni kwiecień i maj idealnym czasem na plażowanie. W czerwcu w tych regionach również zaczynają pojawiać się burze.
W kwietniu i maju warto wybrać się do południowego Meksyku.
LIPIEC – WRZESIEŃ
Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące w północnym Meksyku, z temperaturami często przekraczającymi 40°C. Wrzesień jest nieco chłodniejszy, ale nadal bardzo gorący. Deszcze są rzadkie, ale mogą się zdarzyć burze.
W centralnej części Meksyku nie jest zbyt przyjemnie w tym czasie. Sierpień jest najbardziej deszczowym miesiącem. Wrzesień nadal jest mokry, ale deszcze zaczynają ustępować pod koniec miesiąca. Na wybrzeżu Pacyfiku, Półwyspie Jukatan, w basenie Morza Karaibskiego oraz w południowej części Meksyk również trwa sezon pory deszczowej oraz sezon huraganowy (nie tylko deszcz, ale również silne wiatry). Dodatkowo na plażach możecie napotkać naprawdę duże ilości glonów!
PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ
W północnym Meksyku zaczyna się robić chłodno, ale temperatury są znośne, a pogoda stabilna. W środkowym Meksyku temperatura jest umiarkowana, dni suche, a noce chłodniejsze, co czyni ten czas idealnym na uczestnictwo w lokalnych festiwalach. Nad samym Oceanem Spokojnym jest dość zimno.
Na wybrzeżu Pacyfiku pogoda zaczyna się stabilizować w październiku, a listopad i grudzień to idealna pogoda na plażowanie w tym regionie.
Na egzotyczne wakacje można liczyć w tym czasie na wybrzeżu karaibskim (od listopada, bo do końca października mogą wstępować tam huragany).
Meksyk – pogoda podsumowanie
Ze względu na swoją rozległość geograficzną i różnorodność topografii, Meksyk charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym klimatem. Średnia temperatura w Meksyku zależna jest od regionu i pory roku.
Północny Meksyk, z jego pustynnym klimatem, doświadcza bardzo gorących lat, gdzie temperatury mogą przekraczać 40°C, a zimy są łagodne, z temperaturami spadającymi do około 10°C. W środkowym Meksyku, obejmującym Mexico City, średnie temperatury wynoszą około 20-25°C w ciągu dnia i spadają do 5-10°C w nocy, z ciepłymi latami i chłodnymi zimami. Półwysep Jukatan (ma tropikalny klimat z całorocznymi ciepłymi temperaturami, wynoszącymi około 25-30°C, z gorącymi i wilgotnymi latami oraz suchymi, ciepłymi zimami. Południowy Meksyk, w tym regiony takie jak Chiapas i Oaxaca, cechuje się tropikalnym i subtropikalnym klimatem, z temperaturami w ciągu dnia wynoszącymi 20-25°C i nieco chłodniejszymi nocami, zwłaszcza w sezonie zimowym.
Zabrzmi to banalnie, ale kocham podróżować. Uwielbiam odkrywać nowe miejsca i przyglądać się życiu ludzi w każdym zakątku świata. Koniecznie na własną rękę i często bez planu, co pozwala mi dotrzeć do nieodkrytych i mniej znanych zakamarków świata. Pozwól, że zabiorę Cię w podróż do Azji, w której zostawiłam część mojego serca!